Základní principy HTML

Tvorba www stránek - Základní principy HTML

HTML je jednoduchý značkovací jazyk, který slouží k výrobě webových dokumentů. Jeho největší výhodou je univerzálnost, je jedno jestli používáte Windows, Linux, Apple, nebo Android, stačí jakýkoli webový prohlížeč. Postupně vznikají různé verze HTML, ta nejnovější je HTML 5, která vznikla teprve nedávno. Nyní se sice už pracuje na nové verzi, my se přesto budeme věnovat starší verzi, pro snadnější pochopení.

Pravidla HTML – tagy

Celý HTML kód je jazyk, kterému rozumíte jak vy, tak i prohlížeč. Tento kód se skládá z TAGŮ (značek), které se vždy píší v ostrých závorkách <> (pravý ALT + tečka/čárka). Možností jak závorky napsat je stisknout pravý ALT (grafický ALT), případně se přepněte na anglickou klávesnici (ALT + SHIFT). HTML jako programovací jazyk má svoje přesná pravidla, která se musí dodržovat. Budete-li psát kód textovou podobou, dávejte si pozor na přesný zápis tagů včetně všech uvozovek, závorek a dalších znaků!

Každý dokument HTML se musí skládat ze dvou částí: hlavičky a těla. K tomu slouží tagy <head> a <body>. Oba to jsou párové tagy, tedy musí někde začínat a někde končit, skládají se ze dvou částí, např. <head> a ukončeno </head> (tagy končíme lomítkem).

Celou stránku musíte vždy ohraničit tagem <html>, který říká, že se jedná o dokument HTML. Jednoduchý zdrojový kód prázdné webové stránky tedy vypadá takto:

<html>

<head>

<title>ndpis první stránky</title>

</head>

 

<body>

obsah stránky

</body>

</html>

Jednotlivé tagy se vnořují jeden do druhého. Vytváří tak jistou hierarchii. Tag TITLE je uvnitř tagu HEAD a ten je uvnitř HTML. Jednotlivé části stránky ohraničené určitým tagem se nazývají prvky či elementy webové stránky. Např. <title>Titulek!</title> je jeden element stránky. Použitý tag pak určuje význam daného elementu.

V případě párových tagů je nikdy nezapomínejte uzavřít, vyhnete se spoustě problémům. Na druhou stranu, prohlížeče jsou při čtení dosti tolerantní a spoustu věcí jsou si schopné domyslet. Pokud tedy na konci zapomenete </html>, pravděpodobně se nic nestane. Nic to ale nemění na faktu, že je to špatně!

Časem se kód může stát poměrně rozsáhlým a nepřehledným. Proto je potřeba naučit se dodržovat určitá pravidla, abychom zachovali zpětnou čitelnost. Je poměrně častým zvykem odsazovat každou novou úroveň tagů pomocí klávesy tabelátor (Tab). Dále je možnost psát všechny tagy velkými písmeny, čímž také můžeme docílit lepší přehlednosti. Orientaci v kódu vám také usnadní barevné zvýraznění, které umožňují pokročilejší editory.

Navštivte náš kurz: Tvorba www stránek – HTML a freeware